Nasıl Üye Olabilirim?
Sitemizin sağ üst köşesindeki Giriş Yap veya Üyel Ol butonundan üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Üyelik Bilgilerimi Nasıl Değiştirebilirim?
Anasayfadaki sağ üst köşeden hesabım butonunun üzerine geldikten sonra çıkan seçeneklerden isminize tıklayıp yeni açılan sayfadan üye bilgilerim kısmından üyelik bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

İptal Ettiğim Üyeliğimi Yeniden Aktif Etmek İstiyorum, Nasıl Yapabilirim?
Üyelik durumunuzla ilgili güncellemelerinizde bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Şifremi Unuttum, Ne Yapabilirim?
Sitemizin sağ üst köşesinde bulunan üye girişi kısımına girdikten sonra açılan sayfada bilgilerinizi girdiğiniz kısmın sağ altındda şifremi unuttum seçeneğine tıklayınız ve şifrenizi güncelleyiniz.

Kredi kartıyla alışveriş yaparken güvende miyim?
cosmobrandsplus.com.tr sitesi içerisindeki tüm sayfalar SSL Güvenlik Sertifikası ile korunmaktadır. Ayrıca yapacağınız tüm alışverişlerde yüksek güvenlik standartları geçerlidir. SSL Güvenlik Sertifikası  ve 3D Secure servisleri sayesinde güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

3D Secure nedir?
İnternet üzerinden, kredi ve banka kartlarıyla yapılan ödemelerde, kart sahibinin ve kartının güvenliğinin alınabilmesi için geliştirilmiş sisteme 3D Secure denir.
3D Secure ile ödeme yapılırken, kullanıcının ekranında bankalar tarafından sunulmakta olan özel bir 3D Secure ile ödeme ekranı açılır. Aynı anda ödeme yapmak isteyen kart sahibinin, bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına bir onay kodu gönderilir. Cep telefonuna gelen kod 3D Secure işlem ekranında istenen alana girilip onay verilmediği taktirde ödeme gerçekleşmez. Yani kart sahibi dışında kimse ilgili ödemeyi gerçekleştiremez.

Sitedeki ürünler orijinal mi?
Cosmobrandsplus.com adresinde yer alan ürünlerin hepsi %100 orijinal olup, tedarikçi firmalardan temin edilerek satışa sunulmaktadır.
Eğer Cosmobrandsplus.com’dan aldığınız bir üründe orijinal olup olmamasıyla ilgili bir kaygınız varsa 212 252 52 00 numaralı Müşteri Hizmetleri'nden bize ulaşabilirsiniz ve sitenin en altında “İletişim” sekmesini kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Ürünün KDV dahil net fiyatı nedir?
Ürünlerimizin fiyatları KDV dahil net fiyatlardır.

Stoku biten ürünler bir daha stoka girecek midir?
Stoğu biten ürünler çok hızlı bir şekilde tekrardan tedarik edilerek sürekli stoklarımız güncellenmektedir. 

Nasıl Sipariş Verebilirim?
Seçtiğiniz ürünü sepete ekledikten sonra önünüze çıkan adımları tamamladıktan sonra en son kart bilgileriniz girip siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Siparişimi nasıl takip edebilirim?
Yurtiçi kargo size otomarik olarak mesajlar gönderecektir.Ayrıca size verilen sipraiş numarasından kargonuzu takip edebilirsiniz.

Siparişim ne kadar zamanda teslim edilir?
Size iletn Kargo Takip numarasından siparişinizin durrumunu takip edebilirsiniz.

Siparişimdeki ürünlerin kargo takip numarasına nasıl ulaşabilirim?

Siparişimdeki ürünün iadesini veya iptalini nasıl yapabilirim?
Siparişlerim bölümüne girererek ürün iade seçeneği veya siparişimi iptal etmek istiyorum seçeneğinden sipraişinizi iptal edebilirsiniz.

Siparişim eksik olarak gönderilmiş ne yapabilirim?
Siparişleriniz sevk irsaliyesi ile beraber gönderilmektedir. Sevk irsaliyesi üzerindeki sipariş satırları ile kutu içeriğinde fark görüyorsanız en kısa süre içerisinde Müşteri Hizmetlerimize 0212 552 52 00 üzerinden veya “İletişim Formunu” doldurarak tarafımıza ulaşmanızı rica ederiz.
Eksik olarak gönderilmiş ürünler ile ilgili olarak araştırma başlatılacak ve sizlere en kısa süre içerisinde belirttiğiniz iletişim kanalı üzerinden dönüş sağlanacaktır.
Eksik ürün başvuruları, ürünlerin teslim edilmesinden sonraki 14 gün içerisinde belirtilmiş olan iletişim kanalları üzerinden yapılmalıdır.